Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Öğrenmenin birinci koşulu dikkat etmektir ve günümüzde çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) okul başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Tabi bu sorun sadece öğrenme sorunu değil, çocuğun davranışlarını ve duygu dünyasını da olumsuz etkileyen bir gelişim sorunudur. Bilinenin aksine bu rahatsızlık çocuklarda bir zeka sorunu değildir. Ancak çocukların zekasını kullanmada bir engel olduğundan mutlaka önlem alınması gerekir.

Günümüzde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), 7 yaşından önce başlayan ve bireyin gelişim düzeyine uygun olmayan, dikkati toplama ve sürdürme, aşırı hareketlilik ve ataklıkla karakterize yaşam boyu devam eden bir sorundur. DEHB yaramaz çocuklara konulan bir etiket değil, tanı kriterleri açıkça belirtilmiş klinik bir rahatsızlıktır. Bu sorun, gelişimsel olarak üç temel alanda problem oluşturmaktadır. Bunlar;

  • Dikkat süresi kısalığı,
  • Kendini kontrol etmede güçlük çekme,
  • Davranışlarda ya da düşüncelerde ataklık ve huzursuzluk olarak görülmektedir.

Kahramanmaraş Çocuk ve Ergen Psikolojisi Yorumları

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde ve Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız çocuklarının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Çocuğunuzun yaşadığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorunları konusunda Halil Özgen hoca ve çocuk psikolog ekibiyle Kahramanmaraş ve çevre illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE PSİKOLOG desteği almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Toplumda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri yaş ilerledikçe kendiliğinden azalacağı ve geçeceğine ilişkin yaygın kanılar bulunmaktadır. Araştırmalar, bu sorunun gidişinin farklı kişilerde, farklı seyirler gösterdiğini göstermektedir. Bu sorunlara duygusal ve sosyal sorunlar da eşlik etmektedir. Etkili bir tedavi ve eğitim programı uygulanmadığında bu bireylerde yetişkin yaşamda hareketlilik azalmakta, huzursuzluk ve dikkat dağınıklığı ise aynı kalmaktadır. Ayrıca bu bireylerde suçlu alt kültürüne girme, madde bağımlılığı, kişiler arası ilişkilerde sorunlar ortalamanın üstünde olmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ve genel özellikleri

• Konsantrasyon Güçlüğü
• Derse Başlamada Güçlük
• Düzensizlik
• Sosyal Becerilerde Yetersizlik
• Olumsuz Benlik Algısı
• Dağınıklık ve Uyku Hali
• Hafıza Sorunları
• Israrcı Tutum
• Tutarsızlık

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedenleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedenleri incelendiğinde temel sorun davranışları kontrol edememektir. Bir şey yapmadan önce durup düşünmeyi sağlayan merkezler yeterince iyi çalışmazlar. Beyinde dikkat ve davranış kontrolünü sağlayan sistemde sorun vardır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte değişik pek çok kaynak biyolojik etkenlerin önemini göstermektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedenleri tek bir başlıkta açıklanamaz. Aksine pek çok değişik nedenin bir araya gelmesi ile oluşur. DEHB ailesel geçişli ve genlerin etkisinin belirgin olduğu bir rahatsızlıktır.

Ayrıca çocuğun gelişimindeki bazı faktörler problemin tek kaynağı olmasa da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedenleri riskini arttırabilir. Bunlar:

  • Doğumun zor geçmesi ve doğum esnasında yaşanan sorunlar
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Annenin hamileliği boyunca bazı ilaçlar, sigara veya içki kullanması
  • Beyin hastalıkları ve hasarları

Son 15-20 yılda yapılan araştırmalar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hastalığının organik kökenli olduğu görüşünü hakim kılmıştır. Yeni araştırmalar beyin glikoz metabolizmasındaki bozukluklar üzerinde yoğunlaşmıştır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi Nerede Yaptırabilirim?

Bundan sonra yapılacaklar ise Kahramanmaraş’ta psikolog desteği alarak çocuğun içinde bulunduğu dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedenleri rahatsızlığın seviyesinin belirlenmesidir. Çünkü DEHB her çocukta aynı oranda rahatsızlık vermemektedir. Bizler ilk olarak Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezi’mizde çocuklara bir takım dikkat, hafıza ve zeka testleri yaparak çocuk hakkında detaylı bir fikir sahibi oluruz. Bundan sonra atacağımız adımlar daha kolay ve pratik adımlar olmaktadır.

İlaçların aksine veli, öğretmen ve çocuk arasında bir takım küçük düzenlemelerle sosyal alanda çocuğun kişiliğine olumlu katkılar sağlanabilir. Aileye vermiş olduğumuz bir takım egzersizler ve çocukların yapmalarını istediğimiz bir takım alıştırmalarla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi sonrası yapılan çalışmalarda etkili sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim.

halilozgen10
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Kahramanmaraş Çocuk Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Kahramanmaraş çocuk psikolog ücretleri konusunda en uygun fiyatlı danışmanlık hizmetini sunmaktayız. Merkezimiz, verdiğimiz hizmetin kalitesine göre oldukça uygun fiyatlı çocuk pedagog hizmetimizle diğer tüm merkezlerden fark oluşturmaktadır.

Kahramanmaraş ve çevre illerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) seans ücretleri oldukça fazla değişiklik göstermekle birlikte rakamlar en düşük 750 TL ile en yüksek 2000 TL arasındadır. Ortalama seans süremiz 60 dakika olup 750 TL psikolog seans ücreti belirlenmiştir. Online çocuk psikolog seans ücretleri daha düşük olduğundan 500 TL olarak belirlenmiştir.

Hiperaktivite Nedir? (Aşırı Hareketlilik)

Aslında her çocuğun hareketli olması beklenir. Çocuk koşar, düşer ve gürültü çıkararak oynar. Bunların hepsi doğal karşılanabilir. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununda çocuğun hareketliği aşırıdır ve yaşıtlarıyla kıyaslandığında farklılık hemen anlaşılır. Genellikle bu çocuklar bir motor tarafından sürülüyormuş gibi sürekli hareket halindedirler.

Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Yükseklere tırmanır, koltuk tepelerinde gezer, ev içinde koşuşturur ve dur sözünden anlamazlar. Sakin bir şeklide oynamayı beceremez, bir süre sakin bir şekilde oturamazlar. Oturmaları gereken durumlarda ise elleri ayakları kıpır kıpırdır. Çok konuşur, iki kişi konuşurken sık sık lafa girerler. Masanın başında oturamaz, dolayısıyla derslerini uygun mekanlarda çalışamazlar.

Hiperaktivite Belirtileri:

• Oturduğu yerde kıpırdanma, ellerin ayakların oynatılması
• Belli bir süre bir yerde oturamama
• Sağa sola koşturma, tırmanma
• Sakin bir biçimde oyun oynayamama
• Sürekli olarak hareket etme
• Çok konuşma Kıpır kıpır olma

Dikkat Eksikliği Nedir? (Dikkat Dağınıklığı)

Çocukta dikkat eksikliği özellikle eğitim hayatının başlamasıyla belirgin hale gelir. Okul öncesi dönemde de her şeyden çabuk sıkılan ve bıkan bu çocuklar, oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalamayı tercih ederler. Okulun başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı ilgisizdirler.

Ödev yapmayı sevmez, anne baba ve öğretmenin zoruyla ödev yaparlar. Ödevleri yapmakta hayli zorlanırlar. Masanın başına oturamaz, otursalar dahi çeşitli bahaneler uydurarak (tuvalete gitme, su içme gibi) sık sık masa başından kalkarlar. Anne ve babayı ders çalışırken sürekli yanlarında isterler. Üzerine aldıkları bir işi sürekli bitirmekte zorlanır, bir işi bitirmeden hemen diğerine geçerler. Kendileriyle konuşulduğunda sanki konuşanı dinlemiyormuş görüntüsü verirler. Bir komutu birkaç defa söyledikten sonra yerine getirirler.

Dikkat Eksikliği Belirtileri:

• Belirli bir işe dikkat vermede zorlanma
• Dikkatin kolayca dağılması
• Dikkatsizlikten kaynaklanan ufak hatalar yapma
• Başlanan işin yarım bırakılması (Ör: Kitabı bitirememe)
• Kendisiyle konuşulurken dinlemiyormuş gibi görünme
• Görev ve etkinlik düzenlemede zorlanma
• Ev ödevi, sınav gibi düşünsel çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınma
• Eşya kaybetme ve unutma
• Günlük etkinliklerde unutkanlık

Dürtüsellik Nedir? (İmpulsivite)

Sonunu düşünmeden eyleme geçme olarak tarif edilebilecek olan impulsivite, bu çocukların uyumlarını bozan en ciddi belirti kümesidir. Sabırsızlıkları, sırasını beklemekte güçlük çekmeleri ve yönergeleri dinlememeleri tipik özellikleridir. Sonuçta kendisi ve çevresindekiler için zararlı olabilecek fevri hareketleri ve sınır tanımadaki zorlukları davranış sorunlarının ilk habercileri gibidir. Yaşıtlarıyla birlikte olduklarında olaylara aşırı tepki vermeleri, fiil ve sözle arkadaşlarını rahatsız etmeleri nedeniyle toplum içinde istenmeyen kişi ilan edilirler.

Dürtüsellik Belirtileri:

• Sorulan soru tamamlamadan yanıt verme
• Sırasını beklemekte güçlük çekme
• Başkalarının sözünü kesme ya da oyunda araya girme
• Ani kararlar verme
• Sonucunu düşünmeden harekete geçme
• Düz duvara tırmanma
• Zapt etmenin imkansız hale gelmesi
• Beş dakikadan fazla yerinde oturamama
• Ele avuca sığmayacak hale gelme

Kahramanmaraş Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için Kahramanmaraş ilindeki Psikolojik Danışmanlık Merkezimize çok sayıda çocuk gelmektedir. Tanı koymak için çocukların bir dizi testten geçmesi gerekmektedir. Bu testlerin sonucunda tedavi süreçleri başlar. Çoğu anne baba dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi noktasında çocuklarına ilaç vermekten çekinir ve endişe ederler. Kahramanmaraş çocuk psikiyatrist doktorlarının aksine çocuk psikolog uzmanları terapi süreçlerinde ilaç kullanmaz. Çocuk ile uyum süreçlerini kullanarak olumsuz davranışların düzeltilmesi ve yerine olumlu davranışların konulması için çeşitli destekleyici ve davranışçı tedavi teknikleri uygular.

Kahramanmaraş’ta psikologlar tedavinin ilk şartı olarak aile, okul ve danışman arasında sıkı işbirliği sağlamaya çalışır. Çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorunu evde olduğu kadar okulda da sorun yaşanmasına neden olur. Öğrenmeyle ilgili sorunlar yanında arkadaş ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve kurallara uyma güçlüğü aile ve okulun ortak ve sağlıklı yaklaşımlarıyla aşılabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Öğrencilerin Eğitimi

Öncelikle ailenin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hakkında bilgi sahibi olması konusunda eğitim alması gerekiyor. Çünkü çocukta var olan sorunların nedenlerini başka yerlerde aramak, çözüm üretmeyi engellediği gibi, telafisi mümkün olmayan yanlış yaklaşımlar sergilenmesine neden olacaktır. Çocukla olan ilişkiyi düzenleyebilmek için ailelerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri yanlış yorumlamasını engellemek için eğitimler verilir.

Çocuğun davranışlarını ya da derslerle ilgili zorluğunu yaramazlık ya da tembellik olarak yorumlayan anne-babalar çocukla ilişkilerini bozacak derecede sürekli ceza verme eğilimindedirler. Oysa bu çocukların cezalardan pek anlamadıkları kısa süre içinde görülecektir. Kahramanmaraş’ta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi noktasında çocukla yeniden sağlıklı ilişki kurabilmenin yolları aranır. Ailenin çocuğa yönelik tutumları gözden geçirilerek yanlışlar ayıklanmaya çalışılır.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için Kahramanmaraş Dikkat Geliştirme Merkezi’mizde özel eğitim programlarının uygulanması gerekebilir. Kalabalık sınıflarda dikkatlerinin dağılması nedeniyle öğrenemeyen çocuklara bireysel eğitim öğrenemeyen çocuklara bireysel eğitim desteği verilmelidir.

Online Çocuk Psikoloğu Desteği

Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimizden uzakta bir yerde yaşıyorsanız dilerseniz sizlerde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online psikolog desteği alarak, uzakta da olsanız çocuğunuzla yaşadığınız dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorunundan kurtulabilirsiniz. Online psikolog ücretleri 500 TL olup Halil Özgen hocamız ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir.

Asistanımız yaşadığınız çocuk ve ergen sorunları hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz. Yaşadığınız sorunların adeta kartopu gibi büyümesine izin vermeyin, çocuklarınızın yaşamınızı güzelleştirmeye gayret gösterin. Çocuklarınız için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!