Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nasıl Anlaşılır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Amerikan Psikiyatri Birliğine göre, DEHB 3 belirti ile ortaya çıkan problemdir. Bunlar; dikkat dağınıklığı, dürtüsellik ve hiperaktivite bozukluğu şeklindedir. Bireylerde bu üç belirti aynı etkiyle seyretmediğinden DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) çocuklarda değişkenlik gösteren rahatsızlıktır diyebiliriz.

Dikkatli olmak, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz en gerekli özelliktir. Hem akademik hayatta hem de sosyal hayatta uyumlanabilmemizi sağlayan bu özellik hayatımızı idame ettirebilmek için çok önemlidir. Dikkat dağınıklığı, kişilerin elinde olmadan algılarını bir alanda uzun süre toplayamaması, dinleme, görme ya da diğer becerilerinde süreklilik gösterememesi olarak tanımlanabilir.

Dikkat Dağınıklığı Neden Olur?

Çocuğu dikkat dağınıklığı tanısı almış anne babaların en merak ettiği soru neden benim çocuğumun başına bu rahatsızlık geldi, sorusudur. Anne babalar acaba neyi yanlış yaptık sorusuna cevap bulmak adına sürekli kendilerini sorgularlar ve bu yüzden kendilerini suçlarlar. İşte anne babaların içini rahatlatacak nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Yapılan araştırmalara göre dikkat dağınıklığının en bilinen nedeni genetik olmasıdır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi anne babadan biri çocukluk döneminde dikkat dağınıklığı yaşamış ise çocuğun da bu problem ile doğma oranı daha yüksektir.
 • Bir diğer neden de doğumda yaşanan problemlerdir. Özellikle de beynin dopamin sistemini bozan problemler, ileriki yaşlarda çocuğun dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olabilmektedir.
 • Bazı hastalıklar da zaman içinde yan etki olarak kalıcı ya da geçici dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir.
 • Dikkat eksikliği yaşa bağlı olarak da yaşanan sorundur denilebilir. Yaşlandıkça dikkatleri toplamak daha da zorlaşabilmektedir.

Kahramanmaraş Dikkat Dağınıklığı Testleri ve Çözümleri

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı ve Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız ve Kahramanmaraş Psikolog ekibi çocuklarının dikkat dağınıklığı sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Çocuğunuzun yaşadığı dikkat dağınıklığı testleri ve çözümleri konusunda Halil Özgen hoca ve çocuk psikolog ekibiyle Adana ve Kahramanmaraş illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE PSİKOLOG desteği almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri tespit edilmesi, sorunu çözmenin ilk basamağıdır. Bu konuda anne baba ve öğretmenlerin gözlemleri ve farkındalıkları çok önemlidir. Çocuğunun farklı davranışlarını takip etmek ve buna dair sorular sormak, anne babanın görevlerinden belki de en önemlisidir. Dilerseniz Kahramanmaraş Dikkat Geliştirme Merkezi uzman psikolog ekibi olarak anne babaların ilk sorduğu sorulardan olan çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl anlaşılır? Sorusunu sizin adınıza cevaplayalım.

 • Ayrıntıları fark edememe
 • Basit etkinliklerde hatalar yapma ve bunun farkında olmama
 • Uzun süren işlere konsantre olamama
 • İşleri sonunu getirememe, eksik teslim etme
 • Uzun süre düşünememe
 • Eşyaları sürekli olarak kaybetme.
 • Görev ve sorumluluklara direnç gösterme

Kahramanmaraş’ta Dikkat Dağınıklığı Testleri Nasıl Yapılır?

Dikkat dağınıklığı testleri, rahatsızlık belirtileri gösteren çocuk ve yetişkinlere uygulanan ve tanı koymayı kolaylaştıran testtir. Çocuğun hem okul hem de evdeki davranışlarını içeren bir takım psikolojik sorulardan oluşan dikkat eksikliği testi çocuğun dikkat dağınıklığı belirtileri gösterip gösterilmediğine dair veriler elde etmeye yönelik testlerdir.

Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezi içinde uygulanan dikkat eksikliği testi içinde belli başlı sorular vardır ve davranışa yönelik olan bu soruların sıklık derecesi ölçülür. Başladığı işi bitiremez, dağınık ve düzensizdir gibi sorulardan oluşan bu testte; “yok, bazen, sık, çok sık “ gibi cevaplar sorgulanır. Cevapların hepsi belli puan baremi içerir ve 20 puan üzeri puan alan kişilerde dikkat dağınıklığı şüphesi var sayılır. Tanı koyulması için detaylı psikolojik muayene yapılır. Sonrasında çocuk Moxo, Wiscr, Burdon vb. gibi daha kapsamlı testlere tabi tutulur. Bütün bunlardan sonra uzman psikoloğun bu alandaki tecrübesi önemlidir.

Halil Özgen hocamız ve çocuk psikolog ekibi Kahramanmaraş’ta dikkat dağınıklığı testleri uygulamasını yaygın olarak yapmaktadır. Gerekli görüldüğünde çocuklara DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) konusunda nörofeedback ve sound feedback uygulamaları sunmaktayız.

halilozgen04
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Kahramanmaraş Çocuk Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Kahramanmaraş çocuk psikolog ücretleri konusunda en uygun fiyatlı danışmanlık hizmetini sunmaktayız. Merkezimiz, verdiğimiz hizmetin kalitesine göre oldukça uygun fiyatlı çocuk pedagog hizmetimizle diğer tüm merkezlerden fark oluşturmaktadır.

Kahramanmaraş’ta dikkat dağınıklığı seans ücretleri oldukça fazla değişiklik göstermekle birlikte rakamlar en düşük 750 TL ile en yüksek 2000 TL arasındadır. 45 ile 60 dakikalık seans süresi sonucunda merkezimizde ücret en alt sınırda tutularak 750 TL olarak belirlenmiştir. Online çocuk psikolog seans ücretleri daha düşük olduğundan 500 TL olarak belirlenmiştir.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Geçer?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl gider? sorusu ebeveynler tarafından yaygın olarak sorulur. Aileler, çocuklarında dikkat eksikliği belirtileri yoğun olarak görüldüğünde panikleyip rahatsızlığın geçip geçmeyeceğini merak etmektedirler. Dikkat eksikliği belirtileri, ancak uzmanların doğru yaklaşım yöntemleri ile kontrol altına alınabilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl tedavi edilir? diye soracak olursanız, çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından verilen ilaç tedavisi ve çocuk psikolog eşliğinde uygulanan psikoterapi, problemin çözümünde kullanılan en etkili çözüm yöntemleridir. Çocuk ile yapılan görüşmeler düzenli ve sağlıklı ilerlediğinde dikkat eksikliği belirtileri büyük ölçüde azaltılıp, kontrol altına alınabilecektir. Hocamız Halil Özgen ve Kahramanmaraş Dikkat Geliştirme Merkezi çocuk psikolog ekibi size en doğru çözümü sunmakta, sizi ve sevdiklerinizi DEHB probleminden kurtarmaktadır.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Dikkat dağınıklığı çözümü hakkında Kahramanmaraş Dikkat Geliştirme Merkezi ile iletişim kurduğunuzda öncelikle yol haritanız konusunda bilgilendirileceksiniz. Çocuk psikologlarımız merkezimizde testler uygulayarak tanı konulmasını kolaylaştırmakta ve çocuğun bu durumdan kurtulması adına yapılacaklar konusunda sizi bilgilendirmektedir. Özellikle, çocuklarda dikkat eksikliği konusunda uzun yıllardır çok fazla danışana yardımcı olan Halil Özgen hoca, size bu anlamda en umut veren iyileşme şansını sunmaktadır.

“Vaka sayısı” tıpta ve psikolojik tedavide önemli bir unsurdur. Her örnek, yeni bilgi edinmek demektir. Dolayısıyla Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak bizi diğerlerinden farklı kılan unsurlardan biri de yıllardır bu alanda hizmet veren ekiple danışmanlık hizmeti vermelerinden kaynaklanmaktadır. Merkezimizi ziyaret edip çocuklarınız için neler yapılabileceğini kendiniz görmek isterseniz bizimle iletişim numaralarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Merkezimiz, dikkat dağınıklığı konusunda danışmanlık imkanı bulabileceğiniz en doğru adrestir.

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılmalı?

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) sorununda yapmanız gereken ilk şey, uzman desteği almak olmalıdır. Bu anlamda Kahramanmaraş çocuk psikiyatrist ve çocuk psikolog uzmanları size en doğru çözüm haritasını çizecektir. Dikkat dağınıklığı testi ile başlayan süreç, danışanın durumuna göre ilaç tedavisi ve psikoterapi ile devam edecektir. Bu süreçlerde anne ve babalardan beklentimiz iyileşmesi zamana alacak bir rahatsızlığın çözümü noktasında sabırlı olmasıdır. Çünkü bazen yıllar alacak bu çalışmalarda aileler çocuklarının bir an önce sağlıklarına kavuşmasını istiyorlar.

Yalnız şu unutulmamalıdır. DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) küçük yaşlarda fark edilip, erken çözümler aranmaya başlanırsa başarılı sonuçlar alma olasılığı o kadar artacaktır. Bu yüzden de rahatsızlığın belirtileri görüldükten sonra uzmanla görüşmek isterseniz acele etmelisiniz. Bu anlamda profesyonel hizmet veren Halil Özgen hocamız ve Kahramanmaraş Dikkat Geliştirme Merkezimiz size en doğru desteği verecektir. Merkezimiz DEHB konusunda çocuklarınız için danışmanlık imkanı bulabileceğiniz en doğru adrestir.

Dikkat Dağınıklığı Ne İyi Gelir?

Dikkat eksikliği, çağımızın yaygın problemlerinden biridir. Bu kadar artmasının sebepleri günümüz dünyasının yaşam şartları ile açıklanabilir. Hem beslenme hem de elektronik uyaranların fazlalığı, sorunun yaygınlaşmasının önemli sebeplerindendir. Tabi ki bunlar tek başına dikkat dağınıklığı sebebi değildir. Ve bunlara dikkat etmek tek başına iyileşmeye yeterli olmayacaktır. Tüm bunlar, çocuk psikoterapi hizmetlerine paralel dikkat etmeniz gereken şeylerdir.

DEHB problemi yaşayanlar nelere dikkat etmeli:

 • Ekranlardan uzak durmalı. Ekran süresini kısaltmalı. Özellikle çocuklarda uzun süre ekrana maruz kalmanın, dikkat dağınıklığına neden olduğu kanıtlanmıştır.
 • Paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Paketli gıdaların içeriğindeki koruyucular, dikkat eksikliğine neden olmaktadır.
 • Dikkat eksikliği yaşayan çocuğunuz varsa ona bol bol kitap okutmalı ve dikkat geliştirici oyunlar oynamasını sağlamalısınız.
 • Yetişkinler de bulmaca çözmeli ve beyin geliştirici aktivitelere dahil olmalıdır.

Online Çocuk Psikoloğu Desteği

Kahramanmaraş Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimizden uzakta bir yerde yaşıyorsanız dilerseniz sizlerde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online psikolog desteği alarak, uzakta da olsanız çocuğunuzla yaşadığınız dikkat eksikliği sorunlardan kurtulabilirsiniz. Online psikolog ücretleri 500 TL olup Halil Özgen hocamız ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir.

Asistanımız yaşadığınız çocuk ve ergen sorunları hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz. Yaşadığınız sorunların adeta kartopu gibi büyümesine izin vermeyin, çocuklarınızın yaşamınızı güzelleştirmeye gayret gösterin. Çocuklarınız için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!